ANSWERS: 3
  • Plain white bread, like Wonder or such costs around $1 for a 1 lb loaf, or $1.75 for 22 oz loaf. I pay around $3 for bakery whole wheat bread.
  • We had a bread price increase at the store on Monday. Loaves of name brand white bread are now $2.39, name brand wheat is $2.59.
  • I can get a loaf of Sandwich white bread for less than a dollar but the healthy bread costs almost $2.for a small loaf.
    • Linda Joy
      It's much cheaper if you make it at home. A 5 lb bag of whole wheat flour is still less than $4 and white flour less than $3.

Copyright 2020, Wired Ivy, LLC

Answerbag | Terms of Service | Privacy Policy