ANSWERS: 4
  • No I can't afford to eat at McDonald's. I've given food to people though. I remember offering a banana to someone begging for food and they turned it down. I remember buying some snacks at the dollar store when I was homeless and a man asked me for something to eat and I shared with him. I didn't have any money but I had food stamps (snap). I had a friend who used to bring people in need to me to help them. He got more money per month than I did. I helped him too for a while till he took advantage. I've also let people stay here for a short time. I can only have visitors 3 nights out of 30 days so I don't have to feel bad about putting them out. Sometimes they try to stay longer. I just tell them I can't risk loosing my housing for them and suggest when they get here to call the shelters.
    • DancesWithWolves
      Thanks for your comment :)
    • bostjan64
      McDonalds is sometimes cheaper than cooking at home, if you neglect the Rolaids/Tums/Pepto required to digest it afterward. I'd like to see anybody make a hamburger at home for less than a dollar. Not calling your out or anything, since, in your case, food stamps probably don't cover restaurant food; just thought it might be worth discussion. Where I live, a can of beans at the grocery store costs about the same as Taco Bell's Pintos and Cheese. If I bought a small baggie of shredded cheese, a can of beans, and a small can of tomato sauce, I'd already be paying about 4x as much (for only about 2.5x as much food) and I wouldn't even get the seasoning.
    • Linda Joy
      Its really sad that from all I said I did for others in that answer you choose to nit pick over the fact I don't buy McDonalds! I don't get snap anymore. That was when I was homeless and didn't have ANY income for two years. I haven't bought hamburger since it went above $1/lb and I don't buy beans in the can. I cook them from dry because they are cheaper. And grits and oatmeal are way cheaper than any McD's breakfast. And a McD's hamburger costs $2.50. Taco Bell's pintos and cheese costs 1.19. Here a can of Great Value beans costs about .48 and a slice of Great Value american cheese is .08.
    • bostjan64
      17 Feb 2021 - The McDonald's value menu still includes a $1 cheeseburger and a $1 BBQ Ranch Burger. The $2.50 hamburger meal comes with a drink and salad or fries. Once again, not judging you or anything- it's your money to choose to spend how you wish, but it is simply a fact that the cheapest fast food restaurant food is often cheaper than the cheapest ingredients purchased from a retail grocer to make a reasonable facsimile of the same thing at home. It's also likely that groceries in Alabama being less expensive than groceries in New England account for a fair amount of why that perception exists in some parts of the country, but not others. Here, the same Great Value pinto beans from the local grocery chain are $1.09, and the pinto and cheese are the same price as yours at $1.19. Here, there is no option to buy a single slice of American cheese at any grocery store, and the cheapest choice is a 5.5 oz. bag of shredded cheese for $2.50 or two for $4. I used to live in Detroit, and the cost of groceries there was easily less than half of what it was here at the same time. Back then, I remember Taco Bell charging only $0.29 for a beef taco, and even there and then, $0.29 would only get you a spoonfull of ground beef. Granted, the quality of even the cheapest grocery deli counter ground beef is higher than whatever pink slime taco bell used or still uses, but those low quality ingredients are not available to purchase in small quantities by the consumer.
    • Linda Joy
      Obviously I don't go to McDonalds or Taco Bell. I looked the prices up online. And I never said you could buy only one slice of cheese. Almost everything is cheaper in bulk. The 24 slices of Great Value American cheese is less than $2. And I still disagree. Besides the fact I get groceries once or twice a month and buying out every day probably costs more in gas than you pay for the food! Especially with the long lines at the drive thru. Now add in the time spent getting there and back and you loose big time! Especially if you make over $20./hr!! Besides the fact you never know if some punk kid decided to jerk off in the mayo!! And that cheap cheeseburger is 1/10 meat. Meaning you can get 10 patties out of 1 lb of meat. I don't even like the pickle or mustard so all I'd get is meat bun and ketchup, which I can still make cheaper at home. No, I won't be buying one piece of meat or cheese at a time, but neither does McDonalds!! I can make a salad cheaper and more healthy as well using spinach instead of iceberg which is mostly water. 1.09 would pay for more than a lb of dry pintos! So I still disagree. I can cook cheaper at home than buying out. Especially on the days I grab an apple or banana and peanut butter for lunch. And I can make a peanut butter and banana smoothie with oat milk at home for less than a dollar. They're 5 times that out in town. Besides the fact I don't need a facimile of unhealthy fast food. Whole foods like fruit and vegetables are cheaper. My home made french fries are only .40 a lb! And I agree food here and in the midwest where a lot of it is grown is cheaper than New England, but living there is also a choice.
  • Every person is different, so I wouldn't expect every homeless person to react the same, but I've bought food for homeless people before, only to have it thrown back in my face. This was in Detroit and nearby areas, though, where there are a lot more crazy people living on the streets. Even if you didn't start out crazy in Detroit, I imagine that a few months homeless there would drive a person mad.
    • DancesWithWolves
      Thanks for your comment :)
  • I usually give money, however once I gave a chap some money, he went a bought a sandwich and a drink and came back to show me.
    • DancesWithWolves
      Thanks for your comment :)
  • No,but I give money.
    • DancesWithWolves
      Thanks for your comment :)
    • Linda Joy
      Here giving money is illegal. You might want to check your laws.

Copyright 2020, Wired Ivy, LLC

Answerbag | Terms of Service | Privacy Policy